Pozdravljeni!
Najprej si oglejte tale video, ki je uvod v vaše današnje ustvarjanje.
1.
2.
Torej v videu, ki sledi, na kratko o tem kakšna gonila/mehanizme poznamo oz. so najbolj pogosta in kje jih najdemo:
3.
Navodila za izvedbo izzivov:
Dani izzivi so namenjeni temu, da neko stvar res naredite. Nekateri izzivi zahtevajo več materiala, nekateri manj.
1) Izberite izziv (izdelek) za katerega boste našli doma potreben material.
2)Napravite ČIM VEČ IZZIVOV oz. nalog. Ni nujno, da greste po takšnem vrstnem redu, kot so napisani tukaj na strani.
3) Vaš izdelek fotografirajte in fotografijo ter morebitne potrebne izračune/rezultate objavite v spletni učilnici (povezava do nje je spodaj). Zraven fotografije napišite, katerega od izzivov ste izbrali. Po želji lahko napišete, kako je potekalo delo, kje ste imeli težave in če se vam je porodilo kakšno vprašanje.
4) Napišite eno stvar, ki vam je bila pri tem tehničnem dnevu najbolj zanimiva oziroma najbolj všeč in preverite vaše znanje. Do kviza dostopate v učilnici.
4.
ŠTIRJE IZZIVI – naredi jih ČIM VEČ:
1 Verižni prenosnik na kolesu:
Potrebuješ:
– kolo (bicikl)
Pojdi do svojega kolesa in poišči največji zobnik na pogonskem delu kolesa (pedalu) in preštej zobe ter najmanjši zobnik na gnanem delu (zadnjem kolesu) in preštej njegove zobe.
– Izračunaj prestavno razmerje teh dveh zobnikov. Kaj je to prestavno razmerje in kako ga izračunaš, je predstavljeno v zgornjem videu o gonilih. Fotografiraj oba zobnika.
– Koliko prestav ima tvoje kolo? Naredi 3 različne postavitve verige na zobnikih (torej 3 različne prestave), za vsako izračunaj prestavno razmerje, in rezultate objavi v spletni učilnici (napiši izračunano prestavno razmerje in prestavo v kateri je bilo takrat kolo).
2 Izdelaj zobniški par:
Zobniški par sestavlja gonilni zobnik in gnani zobnik. Za pomoč, kako to izgleda, poglej zgoraj video o gonilih.
Potrebuješ:
– za zobnike: karton ali trši papir ali LEGO zobnike
– za osi: palčke, zobotrebce ali LEGO palčke.
– za ogrodje: karton, stiropor (ali kaj podobnega, kamor lahko pritrdiš osi) ali LEGO gradnike.
Izdelaj zobniški par iz kartona ali iz LEGO kock (če imaš med gradniki tudi zobnike). K temu spada tudi izdelava ogrodja in osi za zobnika, saj mora biti končni izdelek takšen, da ko zavrtiš en zobnik, se s tem začne vrteti tudi drug zobnik.
Če delaš iz Lego kock: poskusi narediti čim več različnih prestavnih razmerij.
Če delaš iz kartona: v pomoč ti je spletna stran za oblikovanje zobnikov: http://www.jeromeleary.com/gears/
(povečava s koleščkom miške, premikanje pogleda – levi klik miške držiš in se premakneš)
Papir daš na zaslon računalnika in prerišeš zobnik. Izrežeš narisan zobnik in dobiš šablono zobnika, ki jo uporabiš, da zobnik izrežeš iz kartona. Za osi zobnikov uporabi palčke, zobotrebce, … Naredi še ogrodje, ki bo kot nosilec zobniškega para.
Na zobnika nariši puščici, ki se stikata, tako boš videl kakšen je položaj puščice na enem zobniku, če se na drugem zobniku zavrti za 1 obrat.
Izdelke fotografiraj in izračunaj prestavno razmerje uporabljenih zobnikov. Kaj je to prestavno razmerje in kako ga izračunaš, je predstavljeno v zgornjem videu o gonilih. Fotografije in izračune ter komentarje v spletni učilnici.
IDEJA: Lahko izdelaš in povežeš več kot dva zobnika.
3 Izdelaj jermensko gonilo:
Jermensko gonilo je iz dveh jermenic (jermenica je kolo, čez katero je napet jermen) in jermena, ki ju povezuje. Prestavno razmerje izračunamo iz razmerja polmerov jermenic. Za pomoč, kako takšno gonilo izgleda, poglej zgoraj video o gonilih.
Kaj potrebuješ oz. ideje za kolesa (jermenici), jermen in osi:
– za jermen: elastika, gumica, vrvica, trak iz blaga,…
– za jermenico:
> LEGO kocke: kolesa brez gum dveh različnih velikosti (ali ostali okrogli LEGO elementi)
> krog iz debelejšega stiropora, lesena palčka
> trije krogi iz kartona – eden je manjši, zalepiš jih skupaj tako da je manjši v sredini. Nastane “kolo” z utorom, kamor lahko gre gumica
> okrogle predmete, ki jih najdeš doma: kuhinjski valjar, plutovinasti ali drugi zamaški, deli polomljenih igrač in pokvarjenih naprav,…
– za osi: zobotrebci, slamice, …
– za ogrodje: lesena plošča, trši karton, stiropor,…
K temu spada tudi izdelava ogrodja in osi za jermenici, saj mora biti končni izdelek takšen, da ko zavrtiš eno jermenico, se s tem začne vrteti tudi druga. Na koncu svoj izdelek fotografiraj in fotografije oddaj v spletni učilnici. Dobrodošli tudi komentarji.
4 Izdelaj Lego avto z zobniškim, jermenskim ali tornim gonilom:
Potrebuješ:
– Lego kocke (Lego Tehnik ali kaj podobnega, kjer so zobniki, jermenice, motorček,…)
– Štoparico (telefon)
– Meter ali ravnilo
Izdelaj Lego avto z zobniškim, jermenskim ali tornim gonilom. Preizkusi kako deluje. Zamenjaj zobnika na motorju in kolesu (spremeni prestavno razmerje) oziroma spremeni velikost jermenic. Zariši razdaljo 1m (lahko tudi 2m ali več) in izmeri čas, ki ga avto potrebuje, da prepotuje to razdaljo (izmeri tudi čas, ki ga avto potrebuje, če zamenjaš zobnika oz. spremeniš razmerje velikosti jermenic).
– Kako izračunaš hitrost avta? (to je povprečna hitrost avta na tej razdalji)
Izračunaj in primerjaj dobljeni vrednosti za oba primera.
– Kakšne rezultate dobiš? Enota so lahko km/h ali m/s.
Avto fotografiraj, fotografiraj tudi različne postavitve zobnikov oz. različne uporabljene jermenice oz. uporabljen torni prenos. Zraven fotografij napiši še dobljene razultate – koliko časa potrebuje avto da prepotuje zastavljeno razdaljo? Kako izračunaš hitrost avta? Kolikšne hitrosti si izračunal? Je to veliko, malo?
5. ODDAJ IZDELEK
ODDAJA IZDELKOV (fotografij in rezultatov):
Izziv narejen? BRAVO!
1) Pojdi v svojo ARNES učilnico
2) ODDAJO naredite pri vsakem poglavju posebej (poglej sliko spodaj):
Naložite fotografije vaših izdelkov
Napišete tudi izračune in druge besedilne rezultate, če so bili pri izzivu potrebni. Druga možnost je, da te rezultate napišete tudi na list, ki ga fotografirate in naložite fotografijo. Če ste se lotili več izzivov, dodajte več fotografij.
Rešitev v sili
Če imate kakršnekoli težave pri vstopu v učilnico, potem vaš izdelek (fotografijo in kratek opis) oddajte v googlov dokument.